Image

İMPLANT

İmplantlar ağızdaki diş eksikliklerinde diş kökünü taklit eden titanyum kaplama vidalardır.

Diş eksikliği bulunan hasta öncelikle ağız içi ve radyolojik olarak muayene edilir. Ağızdaki bölge proteze uygun bulunduktan sonra planlanan proteze uygun implant pozisyonları hekim tarafından belirlenir
ve daha sonra bu bölgelerin röntgende implanta uygunluğu değerlendirilir.

18 yaşından büyük ve cerrahi işleme engel oluşturacak herhangi bir sistemik hastalığa sahip olmayan tüm bireylere implant yapılabilir.

Hastalar sağlık durumlarıyla ilgili detaylı bilgiyi planlama öncesi hekimiyle paylaşmalıdır.
Sigara iyileşmeyi bozarak kemik ve implant kaynaşmasını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle bu hastalarda implant düşme riski sigara içmeyen kişilere göre daha fazladır.

İŞLEM SÜRECİ:

İmplant cerrahisi ağrısız bir işlemdir. Lokal anestezi altında yapılır. İşlem süresi implant sayısına göre değişir, İmplant başı yaklaşık süre 10 dakika kadardır.

Çene kemiğine implant vidasına uygun yuvalar açılır, bu yuvalara implant vidası yerleştirilir ve dikiş atılır.
İşlem sonrası bölgede hafif şiddetli ağrı ve şişlik olması normaldir. Reçete edilen ilaçların kullanımı, işlem sonrasında soğuk kompres yapmak ve ağız ve diş bakımını yerine getirmek gereklidir.

Cerrahi operasyonu takiben 1 hafta sonra dikişler alınır, 3-4 ay kadar implant kemik kaynaşması beklenir.
Bu sürenin sonunda üst protez hazırlığına başlanır ve yaklaşık 10 gün içerisinde protez tamamlanır.
İmplant üstü protezleri tek diş eksikliklerinde kron, çoklu diş eksikliklerinde köprü, tam diş eksikliklerinde implant destekli total hareketli protezler şeklinde olabilir.

AVANTAJLARI:

Hastanın mevcut kemik dokusunu korur ve çekim sonrası kemik erimesini önler. Hastaya sabit protez imkanı sunar. Tek diş eksikliklerinde yan dişlerini kesilip kaplanmaktan kurtarır.

İmplant destekli total protezlerin stabilizasyonu geleneksel total protezlere göre çok daha fazladır.

Maliyet: Tedavi planlamasına, implantın markasına ve sayısına bağlı olarak maliyet değişir. bazı hastalarımızda bölgede kemik arttırımı ve ileri cerrahi işlemler de gerekli olabilir. bu durumlarda da maliyet artar. Kesin tedavi ücreti muayene ile verilebilir.

SORULARINIZ İÇİN FORMU DOLDURUNUZ.