Image

DİŞETİ HASTALIKLARI

Yaygın bilinen adı dişeti hastalıkları olan periodontal hastalıklar, diş çevresi dokuların iltihabi hastalıklarıdır. Bu dokular başlıca diş eti olmak üzere, dişi çevreleyen çene kemiği ve dişi kemiğe bağlayan periodontal ligamentlerdir. Hastalığın belirtileri, dişetlerinde kızarıklık ve şişlik, fırçalama sırasında dişeti kanaması, zamanla dişi çevreleyen kemik miktarında kayıp ve dişlerde mobilitedir(sallanma).

Periodontal hastalıkların başlıca nedeni diş yüzeyinde oluşan plaktır. Plak, yiyecek artıkları ve bu artıkları parçalayan hastalık yapıcı mikroorganizmaların diş yüzeyine tutunmasıyla meydana gelir. Asit üreten ve ağız pH’ını düşürerek çürüklere zemin hazırlayan başlıca etkendir. Plak oluşumu engellenemez ancak yavaşlatılabilir ve oluştuğunda etkin diş fırçalama ile giderilebilir. Fırçalama ile giderilmeyen plak zamanla artarak mikroorganizmalar için büyük bir konak vazifesi görmeye başlar ve zamanla değişen mikroorganizma çeşitliliği periodontal hastalığın şiddetini, ilerleme hızını ve dokulardaki kayıp miktarını etkiler.

Bu nedenle dişeti hastalıkları; etkili diş fırçalama, 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolleri, gerekli görüldüğü sıklıkta diş taşı temizliği işlemi ile önlenebilir bir hastalıktır.

SORULARINIZ İÇİN FORMU DOLDURUNUZ.