Image

DİŞ BEYAZLATMA

Dişlerin renkleri kişiye özeldir, dişlerdeki beyaz mine dokusunun sarı dentin dokusuna oranı doğal dişlerin beyazlığını belirler. Ancak bazen de hastaların çay, kahve, sigara gibi boyar gıdaları tüketmesiyle diş yüzeylerinde renklenmeler meydana gelir. Bunun dışında dişlerin gelişme dönemlerinde fazla flor tüketimi ve bazı antibiyotiklerin kullanımı nedeniyle dişler renklenir.

Beyazlatma tedavileri bu lekelenmeleri ve renklenmeleri gidermeye yarayan bir tedavidir. Diş yüzeyleri temizlenir ve ardından beyazlatıcı peroksit türevi ürünler diş yüzeyine uygulanır. Beyazlatıcı ajanlar uygulandıktan sonra materyalin markasına göre değişen sürelerde diş yüzeyinde kalır. Ardından temizlenir ve hastaya gösterilir. Beyazlatma miktarı hastaya yetersiz gelmişse seans sayısı arttırılabilir.
Hassasiyet durumuna göre aynı seans ya da birkaç gün sonraya seans randevusu verilebilir.

Beyazlatma tedavilerine bir ömür biçmek doğru değildir, çünkü hastanın ağız ve diş bakımına gösterdiği önem ve beslenmesi beyazlatmanın ömrünü etkiler.

Beyazlatma sonrası hastanın boyar gıda tüketimi renklenmeyi hızlandırır. Beyazlatma tedavisinin ömrünü uzatmak için sigara, çay, kahve, şarap gibi boyayıcı ajanları hastanın nadir tüketmesi hatta mümkünse hiç tüketmemesi gerekmektedir.

SORULARINIZ İÇİN FORMU DOLDURUNUZ.