Image

BRUKSİZM (DİŞ SIKMA& DİŞ GICIRDATMA)

Diş sıkma problemi her 10 yetişkinin 1'inde, çocukların ise %15 ila 20'sinde görülebilen, bilinçli ya da biliçsiz yapılan patolojik çene hareketleri ile oluşur. Birincil ve en sık nedeni strestir. Kişinin hayatındaki stres arttıkça diş sıkmanın şiddeti ve sıklığı artar.

Hasta sabah uyandığında şakaklarında, üst ve alt çene dişlerinde, yanak kaslarında, ense kaslarında ağrılar hisseder. Bazı sabahlar hastalar ağrıdan sabah kahvaltı yapamadıklarını dile getirir.

Gündüz ve gece bruksizm olarak görülebilir. Yaygın olanı gece bruksizmidir. Hasta günlük hayatındaki stres birikimini gece uykusunda bilinçsiz olarak diş sıkarak açığa çıkarır.

Hastalık tedavi edilmediği sürece ilerleyici bir hastalıktır. Diş hekimi ve psikolojik destek birlikte ilerletildiğinde tedaviden maksimum verim alınır.

Bulguları:

  • Diş sıkma sonucu zamanla çiğneme kasları güçlenir, yüz oval formundan uzaklaşarak kare formuna döner. Yanak kasları kalınlaşır.
  • Ağız içine bakıldığında dişlerde aşınmalar, çatlaklar görülür.
  • Arka dişlerin çıkıntılı yerlerinde düzleşmeler, ön dişlerde diş boylarında kısalmalar gözlenir.
  • Hastalık ilerledikçe çene eklemlerinde ağrılar başlayarak çiğneme sisteminde hasarlar meydana gelir.
  • Hasta zamanla ağzını açıp kapatırken çene ekleminden klik sesleri duymaya başlar,
    ileri evrelerde ağız açıklığında kısıtlık meydana gelir.

Tedavisi:

Hastalardan basit bir ölçü alınarak ısırma plakları yapılır ve hastanın özellikle gece uykusunda takmaları istenir. Bu plak dişler arasında koruyucu bir bariyer görevi görür, çiğneme kaslarının kasılma kuvvetlerini dişlere iletmelerine engel olur. Tedavi için 3-6 ay kullanım gerekir, yavaş ve koruyucu bir tedavi seçeneğidir. Hasta aylık kontrollere çağırılır, bruksizmi takip edilerek hekim tarafından değerlendirilir.
Diğer bir tedavi yöntemi ise çiğneme kaslarına tedavi amaçlı botoks yapılmasıdır. Botoks tedavisi, botolunium toksini ile çiğneme kaslarının geçiçi bir süreliğine kasılmasını bloke eder, bu sayede hasta dişlerini sıkmaz, yüz oval formuna döner. Botoks etkisi geçtiği zaman yeniden yapılabilir, etki süresi kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 6 aydır.

SORULARINIZ İÇİN FORMU DOLDURUNUZ.